Reverzní osmóza - technologie
Systém Reverzní osmózy a stupně filtrace
1. stupeň
Filtr z odstředěného vlákna (10 mikronů) zachytí prach,rez,bláto,hrubé nečistoty.
2. stupeň
Granulovaný uhlíkový filtr zachytí chlór,zápach,pachy.
3. stupeň
Pevný uhlíkový filtr, odstraní chlór, zápachy, organické kontaminanty.
4. stupeň
Membrána Reverzní osmózy
5. stupeň
Koncový uhlíkový filtr eliminující případné pachutě.
6. stupeň
Ultrafialový sterilizátor.Využívá dezinfekční světlo k rychlejšímu a spolehlivějšímu zneškodnění bakterií,virů a jiných mikroorganizmů vyskytujících se ve vodě.
PROVOZ REVERZNÍ OSMÓZY
Nejprve dochází k zachycení mechanických částic větších než 1 mikron na mechanickém filtru, vyrobeném ze spékaných polypropylénových vláken.Výhodou tohoto filtru je vysoká odolnost proti náhlým průtokovýma tlakovým změnám vody.
Další stupeň čištění zajišťuje filtr se spékaným aktivním uhlím,kde se protékající voda zbaví chlóru a organických látek absorpčním způsobem.
Hlavní jednotkou celého přístroje je polopropustná membrána pracující na principu reverzní osmózy.Mikrootvory v membráně projdou pod tlakem pouze molekuly vody,ostatní látky odtečou s odpadní vodou.
TECHNOLOGIE REVERZNÍ OSMÓZY
Proces reverzní osmózy se jako způsob průmyslové úpravy vod používá asi od začátku 60. let 20.století. Původně byly systémy úpravy vody používající princip reverzní osmózy vyvinuty na objednávku armády za účelem demineralizace mořské vody. Tato metoda se ukázala jako efektivnější a hospodárnější než jakékoliv jiné metody úpravy vody. I někteří renomovaní výrobci alkoholických nápojů, kteří si přejí dosáhnout dokonalé kvality svých nápojů, používají vodu upravenou právě metodou reverzní osmózy.
Reverzní osmóza je založena na využívání jevu zvaného osmóza, který je známý z přírody. Jestliže jsou v přírodních podmínkách (to jest bez dodatečného tlaku) dva roztoky s rozdílnou koncentrací látek v nich rozpuštěných (např. voda s vyšším a nižším obsahem soli) odděleny polopropustnou membránou, pak molekuly čisté vody začnou přes tuto membránu přecházet z roztoku méně koncentrovaného do roztoku koncentrovanějšího,dokud se koncentrace roztoků na obou stranách membrány nevyrovná. Na membránu přitom působí tlak přecházejících molekul - tzv. osmotický tlak. Když však na koncentrovaný roztok působíme tlakem vyšším než je osmotický tlak, pak voda proudí opačným směrem a z koncentrovaného roztoku prochází čistá voda na druhou stranu membrány, zatímco rozpuštěné látky s molekulovou hmotností vyšší než 200 jsou odváděny do odpadu.
Osmóza je základem metabolismu všech živých organizmů. Díky němu se do každé živé buňky dostávají živiny a naopak odpadní látky jsou odváděny z buňky pryč. Zdokonalování technologie umožnilo použití systému reverzní osmózy i v domácích podmínkách. Voda získávaná pomocí reverzní osmózy má unikátní míru čistoty. Reverzní osmóza je v současnosti nejdokonalejší prakticky využívanou technologií úpravy vod. Tato technologicky vyspělá forma filtrace umožňuje odstraňovat z vody:
-90 až 98% všech minerálních solí (dusičnanů, fluoridů, chloridů, síranů apod.)
-95 až 98% těžkých kovů (olova, kadmia, chrómu, rtuti, baria apod.)
- také arzen, selen, azbest, organické sloučeniny, bakterie (Cryptosporidium parvum, Escherichia coli aj.) a viry.Jde přitom o fyzikální úpravu vody bez použití chemikálií.
Účinnost reverzní osmózy
Molekuly vody, které se protlačují přes póry membrány, jsou vystaveny odporu ze strany membrány – osmotickému tlaku. Proto je potřeba pro vznik reverzní osmózy vyvinout vnější tlak převyšující tlak osmotický. Zpravidla pro tento účel plně postačuje tlak obyčejného vodovodu (asi 4-8 bary). Pro systémy se sníženým tlakem (níže než 2 bary) se doporučuje instalace přídavného čerpadla.
položek v košíku: 0